czwartek, 21 luty 2013 14:57

Geotermia i co dalej ?

Napisane przez  Włodzimierz Popiołek
Oceń ten artykuł
(18 głosów)

Spotkanie w sprawie „wód geotermalnych” było interesujące , choć miałem wrażenie , że nie na temat a wokół tematu. Usłyszeliśmy o akwaparku , o balneologii , o wykorzystaniu do ogrzewania , o napływie turystów poza sezonem i co mówca, malowany obraz był piękniejszy. Polityczni drapieżcy kolejno kolorowali swoje wizje. Przypominało to zaproszenie wielu kotów celem złapania myszy – tyle , że nikt nie wie czy ona w ogóle istnieje.

W tej dziś tylko idei , istotne jest czy „nasz” odwiert „Grzybowo I '' spełnia oczekiwane dla basenów parametry solanki , takie jak temperatura powyżej 30° C , mineralizacja więcej jak 12g/l , głębokość zalegania do 1000m , inne. To jest punkt wyjścia do jakichkolwiek wniosków a zwłaszcza decyzji Rady czy Wójta Gminy.

By odpowiedzieć na te pytania , należy zlecić wstępną analizę lub projekt geologiczny , który wg Polskiej Normy winien zawierać wszystkie istotne informacje. Na moje pytanie o koszty nasz gość Pan mgr inż. Władysław Piechówka oszacował go na 50 – 150 tyś zł. Prezes czynnej geotermii w Pyrzycach Pan Stanisław Kulik z którym rozmawiałem oszacował ten projekt na 20 – 30tyś zł. Wnioski pozostawiam Państwu.

Podsumowując uważam , że można by zlecić analizę... /taniej/ lub projektu ... /drożej/ jednak decyzja i wybór wykonawcy jest w wyłącznej kompetencji Wójta i Rady Gminy Kołobrzeg.

 Włodzimierz Popiołek

 

Czytany 1303 razy

11 komentarzy

 • Link do komentarza aam czwartek, 21 luty 2013 19:39 napisane przez aam

  I to jest sedno kilku artykułów, które pojawiły się w prasie lokalnej.
  Różnica cen - odwiert odwiertem ale nikt tego nie zrobił! Też nikt ie zrobił analizy. Miasto jest ofiarą tej inicjatywy. Wizje parku termalnego w Radzikowie. Natomiast jak okaże się , że wód termalnych wystarczy na dwa lata to co?

 • Link do komentarza morska bryza czwartek, 21 luty 2013 23:33 napisane przez morska bryza

  Bo analizy nie robi się po to, żeby schować ją w szufladzie. To kosztuje. I od potencjalnego inwestora zależy, czy zechce wydać te mniejsze lub większe pieniądze. A kiedy robiono odwierty, nikt nie myślał o wykorzystaniu ciepłych wód. W tamtym czasie szukano ropy i gazu. Myślenie w kategoriach "ofiary" to jakieś nieporozumienie

 • Link do komentarza geolog piątek, 22 luty 2013 07:59 napisane przez geolog

  Zlecając wykonanie ekspertyzy jest się chyba zorientowanym czego się dowiemy, jaką metodą będą eksperci pracowali i na jakie pytania nam odpowiedzą - problem w tym, że jak chciałem zrobić ekspertyzę stanu technicznego samochodu to "ekspert" z PZMot-u napisał to co chciałem więc trzeba jeszcze trafić na właściwego eksperta, który opisze rzeczywistość a nie zachcianki.

 • Link do komentarza Tom piątek, 22 luty 2013 08:12 napisane przez Tom

  Pełna zgoda z geologiem.Wymaganie opisania w ekspertyzie istotnych dla nas parametrów źródła geotermalnego to podstawa decyzji.Mam nadzieję , że gmina podejmie temat.

 • Link do komentarza aam piątek, 22 luty 2013 08:20 napisane przez aam

  Przynajmniej część radnych podjęła temat po wstępnej informacji sołtysa Grzybowa. według mojej opinii i wiedzy, Wójt, też patrzy na to jak na szansę dla nas wszystkich. Jeżeli coś ma wyjść z tego, to trzeba zrobić to z głową a nie na "hurra"!

 • Link do komentarza mario piątek, 22 luty 2013 11:19 napisane przez mario

  Powyższy artykuł właściwie oddaje, moim zdaniem, to co działo się na spotkaniu. Podzielam opinię radnego Popiołka, że najmniej z tego spotkania wynieśli naprawdę zainteresowani geotermią. Dyskusje, które toczyli w ,,świetle kamer"między sobą prezesi, radni i prezydent trwały większa część spotkania i powinny się odbyć na sesji rady miasta a nie na tego rodzaju spotkaniu!. Na pewno więcej można się dowiedzieć z artykułów na tej stronie i z prasy lokalnej, niż z tego spotkania.
  Podsumowując, moim zdaniem, najważniejsze jest to, że nasze władze gminne podjęły temat! Wiem , że trwają w sprawie geotermii konsultacje i na pewno mieszkańcy gminy będą informowani o ich przebiegu oraz wynikach.
  Im mniej ,,bicia piany" wokół tego ważnego tematu, tym lepiej !
  Bo może być tak, że za chwilę pojawią się tzw. ,,zbawcy świata"- pseudo: działacze samorządowi i biznesmeni, chcący przy okazji ugrać jak najwięcej dla siebie robiąc więcej złego, niż dobrego !

 • Link do komentarza morska bryza piątek, 22 luty 2013 11:26 napisane przez morska bryza

  Co ekspertyz pełna zgoda, wiemy jak przygotowano ją np dla biogazowni w Korzyścienku. Jeśli chodzi o podjęcie tematu - widząc szansę dla całej gminy, należy zachować ostrożność zdrowy rozsądek.

 • Link do komentarza Grzybowianin piątek, 22 luty 2013 23:01 napisane przez Grzybowianin

  Gdyby Pan Popiołek na spotkaniu w sprawie wód termalnych zamiast zawracać gitarę Sołtysowi Grzybowa słuchał uważnie to usłyszałby wiele ciekawych informacji. Co do politycznych drapieżców to ja za stołem nie widziałem żadnej osoby, która byłaby przedstawicielem jakiejkolwiek partii. Pan Popiołek widocznie wszędzie widzi przeciwników politycznych Platformy Obywatelskiej. Szanowny Panie startuj Pan do sejmu i wyjazd do Warszawy zajmować się polityką a nasze sprawy pozostaw nam.

 • Link do komentarza jan sobota, 23 luty 2013 09:37 napisane przez jan

  Samorządy powinny podchodzić do tej sprawy z duzym dystansem, może sie okazać, że cała sprawa będzie nietrafiona.
  Więcej do zaoferownia powinien mieć prywatny kapitał, ominie sie w ten sposób dziwne stanowiska radnych, wójtów czy prezydentów.
  Jest to inwestycja dla bogatych, a żeby była rentowna, bo w ekonomii o to chodzi, to korzystanie będzie musiało kosztować. Dlatego samorządy nie powinny za bardzo angażować się finansowo, Pieniążki z UE także zdobywają prywatni inwestorzy.
  Ale trzymam kciuki za powodzenie pomyslu,

 • Link do komentarza Włodzimierz Popiołek sobota, 23 luty 2013 14:28 napisane przez Włodzimierz Popiołek

  Grzybowianin był/a uprzejmy wysłać mnie do Warszawy imputując mi partyjne myślenie. Proszę zauważyć, że napisałem "polityczni " nie partyjni drapieżcy jak chce Grzybowianin. Napisałem tak bo było zbyt dużo świetlanych wizji a za mało faktów i ledwie udało mi się zadać uważam rzeczowe pytanie. Sołtys napisał dobrą relacje i chyba mu tego nie utrudniłem wbrew insynuacjom.
  Odnoszę wrażenie , że jedynym celem wpisu było dokopanie Popiołkowi. A może jakieś wnioski , pomysły jak ugryźć temat. Wiem , prymitywny atak na osobę jest łatwiejszy. Tylko co załatwia ?

 • Link do komentarza aam sobota, 23 luty 2013 18:24 napisane przez aam

  Do W. Popiołka.
  Dyskusja może przyjąć różne formy.
  Jedno jest pewne, że każda rozsądna osoba jest w stanie odróżnić ziarno od plew.
  A TY plew nie siejesz i to jest różnica, którą cenię, pewnie podobnie jak nasi mieszkańcy.
  A może. wymienić paru drapaczy mikrofonu? Niechaj powiedzą, co mieli na myśli i jakie wsparcie finansowe było za ich wypowiedziami?

Skomentuj

Regulamin komentarzy:
1.Użytkownicy mają prawo do umieszczania komentarzy do materiałów znajdujących się na naszej stronie.
2.Użytkownicy mają prawo swobodnego przedstawiania informacji, opinii, komentarzy lub innych wypowiedzi, z zastrzeżeniem pkt. 3. Odpowiedzialność za treść informacji i opinii ponosi wyłącznie użytkownik.
3.Niedopuszczalne jest zamieszczanie wypowiedzi, które są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego, naruszają prawa osób trzecich, są wulgarne lub obsceniczne, propagują przemoc, nienawiść rasową lub religijną lub są w inny sposób naganne, są reklamą.
4.Administrator ma prawo usunięcia wypowiedzi niezgodnych z pkt. 3, a także innych wypowiedzi uznanych za zbędne z uwagi na przedmiot dyskusji. Wypowiedzi nie związane z komentowanym materiałem redakcyjnym mogą zostać przez Administratora usunięte.
5.Administrator ma prawo swobodnego zarządzania komentarzami. W szczególności może, bez podania przyczyn, zawiesić umieszczanie komentarzy, usunąć komentarze z naszej strony lub zmienić zasady ich umieszczania i weryfikacji.

Mapa Gminy:

Mapa Gminy Kołobrzeg

Widok z plaży

Przewodnik po Gminie

Przewodnik po Gminie Kołobrzeg

Reklamy:

Gmina Kołobrzeg

www.grzybowo.pl

Odwiedziło nas:

Dziś1752
Wczoraj9013
W tym tygodniu10765
W tym miesiącu68558
Ogólnie559349

Aktualnie:

Odwiedza nas 128 gości oraz 0 użytkowników.